Bazilionų Šv. Bazilijaus Didžiojo bažnyčia
Šis pastatas yra liaudiškos architektūros pavyzdys ir, galima sakyti, kad tai vienas seniausių tokių kūrinių, išlikusių iki mūsų laikų. Bažnyčia medinė, stačiakampio plano, vienanavė su vienu bokšteliu.
Šios šventovės atsiradimo priežastys labai įdomios, ir Bazilionų miestelis, o tuo metu kaimas, buvo labai svarbus. Čia gyvenę vienuoliai bazilionai daug dėmesio skyrė švietimui. Buvo įkurta mokyklą, kurioje mokėsi daug Lietuvos šviesuolių.
1835 metais carinės Rusijos valdžia vienuolius bazilionus iškėlė į Vilnių, o pastatą atidavė provoslavų bažnyčios žinion.
Turtingas interjeras
Po Pirmojo pasaulinio karo bažnyčia vėl atiteko katalikų bažnyčiai.
Jeigu užeitume į vidų, tai pamatytume stebinantį vaizdą. Interjeras turtingas ir spinduliuoja tautodailininko kūrybingumu. Kiek liaudies madų stilių pasikeičia, o šios bažnyčios lieka išsiskiriantis, iškilmingas.
Priėjus arčiau Šv. Dievo Motinos Marijos altoriaus, akys pastebi vieną skulptūrą. Tai šventojo Jono Nepomuko statula. Jis yra laikomas Čekijos globėju.
Tampa savotiškai įdomu, kad čia, Bazilionuose, stovi mažai lietuviams žinomo šventojo statula, todėl bazilioniškiai gali drąsiai didžiuotis tuo ir pasakoti žmonėms apie Bazilionų bažnyčioje stovintį istorinį vienuolių palikimą.
Didžiulė padėka kompanijai UAB “Juodasis kaspinas“, kuri padeda žmonėms puoselėti artimų žmonių atminimą ir skyrė dėmesį projektui “Lietuvos bažnyčios”.